U srcu doline, u mjestu Jurandvor, nastala je Bašćanska ploča, prvi dokument hrvatske državnosti uklesan glagoljicom u kamenu.
Predstava Ploča od školjaka nastala je na temelju usmene predaje o posjeti hrvatskog kralja Zvonimira s njegovom svitom, opatiji Sv. Lucije u Jurandvoru.
Od 2017. do 2018. godine održavani su godišnji susreti likovnih stvaratelja iz cijele Hrvatske.
U suradnji sa Župom Baška i uz pomoć brojnih donacija stanovnika i lokalnih poduzetnika, uredio se 2007. godine stari kaštelanski trg ispred crkve sv. Ivana.
Uređenje zvonika i galerije u crkvi sv. Ivana. Najvažniji cilj projekta bio je očuvanje i konzervacijapostojećeg zvona koje zbog oštećenja i starosti više nije moglo biti ufunkciji.
Manifestacija tradicijskog zvonjenja na crkvenim zvonimaKampananje je svečano zvonjenje udaranjem klatna ili batom o zvona koja pritom miruju.
Nakon što je dobilo donaciju gospodina Vinka Dorčića (autentični namještaj iz 1911. godine) Društvo Sinjali donijelo je odluku o osnivanju etnografske zbirke, te je pronašlo adekvatan prostor – staru kuću s dvije prostorije i sanitarnim čvorom u starom dijelu Baške, na lokaciji „Funtana“, koja je bila u vlasništvu pokojne Mičeline Desantić.
Kreativne ekološke radionice za djecu.
Kreativne i ekološke radionice privukle su velik broj djece, pa su u veljači 2008. godine počeli djelovati „Mali Sinjali“.
Povijesni prikaz dolaska prvih turista
U režiji članice društva, Sanje Dorčić - Pege, na Dan općine Baška, 24.06.2008., prvi put je izveden veliki prikaz života i ljudi iz prošlosti, ovoga puta povodom stogodišnjice bašćanskog kupališta i turizma u Baški. Pred brojnim posjetiteljima „oživjeli“ su dr. Emil Geistlich, dr. Zdenka Čermakova i brojni drugi suvremenici s početka dvadesetog stoljeća.
Prikaz tipičnog otočnog vrta i okućnice. U travnju 2015. otvoren je i prezentiran Bodulski vrt, koji je nastao na okućnici Blandine i Ante Marković.
Od 2007. do 2009. godine Društvo Sinjali obilježavalo je i čistilo od makije više od 50 km pješačkih staza na obroncima iznad bašćanske doline.
Poučna eko-slikovnica.
Bašćanska dolina, pridružene joj gore i bašćanski akvatorij područje su izvanredne prirodne ljepote.
U organizaciji Društva Sinjali te uz sudjelovanje DVD Baška, i Društva Naša djeca iz Baške očišćeno je dugogodišnje divlje odlagalište otpada.
Akcija čišćenja i prikupljanja otpada provedena je na području uz Velu riku, žilu kucavicu zelene bašćanske doline, 21.04.2007.
Akcija čišćenja izvedena je 19.04.2008. godine, a njome je obuhvaćeno šire područja starog kaštela Baška, groblje uz crkvu Sv. Ivana Krstitelja i početak staze prema Zakamu.
Početkom veljače 2007. godine, Društvo Sinjali odlučilo je obnoviti jedan od napuštenih mrgara koji se nalazi na lokaciji zvanoj Lipica, iznad naselja Batomalj.
Tijekom 2022. održane su dvije dvodnevne radionice na kojima su se obnavljali mrgari na Ljubimeru.
Ova izložba tematski objedinjuje pučku suhozidnu arhitekturu i prirodni fenomen kraških lokava na kamenim visoravnima iznad bašćanske doline.
Na poziv Arheološkog muzeja Zagreb i ravnatelja, Sanjina Mihelića, Društvo Sinjali gostovalo je na Zrinjevcu u Galeriji AMZ s izložbom „Mrgari – kameni cvjetovi Baške“, autora Sanjina Ilića.
Skulpturu Ribar izradila je akademska kiparica Zvonimira Obad u kamenu kanfanar.
Na Dan Općine Baška, 24.06.2014., u Dragi Bašćanskoj postavljena je skulptura „Težak“ akademske kiparice Zvonimire Obad, visoka gotovo 2 metra i teška nešto manje od tone.