Etno kuća na Funtani

Nakon što je dobilo donaciju gospodina Vinka Dorčića (autentični namještaj iz 1911. godine) Društvo Sinjali donijelo je odluku o osnivanju etnografske zbirke, te je pronašlo adekvatan prostor – staru kuću s dvije prostorije i sanitarnim čvorom u starom dijelu Baške, na lokaciji „Funtana“, koja je bila u vlasništvu pokojne Mičeline Desantić.

Etno kuća na Funtani
Lokacija
Baška
Početak / Završetak
2009. / 2012.
Trajanje
4 godine

Zbog višestrukih upita mještana i njihove želje da naslijeđene predmete iz prošlosti poklone ili izlože kao dio postava etnografske zbirke, odlučeno je u potpunosti opremiti kuću na način kako je to bilo prije stotinjak godina. Kuća je do tada bila u upotrebi za stanovanje pa nije zahtijevala velike popravke, već samo prilagodbu prostora i osvježenje zidova. Dijelovi izložene kuhinje u prizemlju i spavaće sobe na katu tiho i ponosno govore o nekom davnom, zaboravljenom vremenu. Soba je opremljena izvornim namještajem pansiona „Villa Ivka“ iz godine 1911. godine, jednog od prvih pansiona u Baški.

Pansion je bio u vlasništvu obitelji Ivke i Mateja P. Dorčića-Bubulića.

Ostale predmete u kući darovali su ili posudili mještani bašćanske kotline, na čemu im društvo „Sinjali“ zahvaljuje.

Nakon uređenja prostora, pristupilo se selekciji predmeta, njihovom uređenju, pranju i postavljanju u izložbeni prostor. Taj veliki posao članovi Sinjala odradili su potpuno sami. Sanja Dorčić – Pega i Vesnica Dorčić uložile su mnogo ljubavi i energije da okupe starije mještane i njihove potomke, prikupile, razvrstale i postavile odabrane predmete, te sve četiri godine brinule i održavale zbirku. Kuća je otvorena u subotu, 09. svibnja 2009. za vrijeme manifestacije Crna ovca. Pred njom smo uprizorili život Pavice Julije Kaftanić, slikarice i „crne ovce“ svoga doba te obnovili stari bašćanski običaj igranja tombule (nedjeljom prije mise igrale su je žene).

Na stotine posjetioca razgledalo je etno zbirku, a među njima i veliki broj Bašćana, od kojih su mnogi bili iskreno ganuti zbog sjećanja koje su izložene stvari u njima budile. Od tog dana na Funtani ništa više nije isto. Starije članice Sinjala prigrlile su Etno kuću kao svoju, svakodnevno čiste, peru, peglaju, „pituraju“, „luštraju“ bakar i srebro, te čuvaju – ne samo zbirku, nego zapravo brinu o cijeloj Funtani, koja sada ima posve novi život.

Ulaznice se nisu naplaćivale, već su posjetioci mogli ostaviti dobrovoljni prilog, od čega su se nabavile suhe smokve, medenjaci i domaća rakija, kojima je svaki posjetioc uz srdačnu dobrodošlicu ponuđen. Najbolju ilustraciju o značenju Etno kuće za turizam Baške daje Knjiga utisaka ispisana najljepšim dojmovima mnogobrojnih posjetioca.

Kuća je bila otvorena četiri godine zaredom, od 2009. do 2012. Procjenjujemo da je zbirku razgledalo oko tisuću ljudi godišnje, iako je radila samo četiri sata dnevno, i to samo od lipnja do rujna.

Nažalost, 2012. godine, stara kućica pod čijim je krovom s puno ljubavi čuvana etnografska zbirka bašćanskog kraja prodana je, a lokalna zajednica i uprava nisu uspjeli pronaći novi prostor za Etno kuću pa je ona zatvorena. Svi predmeti vraćeni su donatorima i njihova sudbina nije poznata.

Etno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na FuntaniEtno kuća na Funtani
Društvo Sinjali Baška

Svaki od projekata duboko je prožet elementima kulturne baštine na kojoj počiva današnja, često duhom osiromašena, zbilja.