Mrgari, kameni cvjetovi Baške

Izložba fotografija suhozidne baštine
Izložbe su dio sustavnog napora Društva Sinjali da se u suradnji s kulturnim institucijama, lokalnom i regionalnom samoupravom, znanstveno-stručnom zajednicom i partnerskim udrugama ukazuje na važnost obnove i zaštite najvrednije suhozidne baštine, ali i cijelog kulturno-povijesnog krajolika čija su neprocjenjiva sastavnica.

Mrgari, kameni cvjetovi Baške
Lokacija
Baška, Zagreb, Budimpešta, Split, Rijeka
Početak / Završetak
2022. / 2023.
Trajanje
2 godine

Mrgari nisu jedini suhozidni oblik koji treba čuvati ali su postali simbol zavičajnog identiteta, podsjetnik na nekadašnji način života i najljepši primjer pučke gradnje u kamenu bez ikakvog vezivnog materijala. Pričom o mrgarima – izložbama, predavanjima, radionicama, Društvo Sinjali krči put prema zaštiti kulturnog krajolika iznad bašćanske doline, a inicijativa koja je 2022. godine pokrenuta tek će definirati obuhvat i načine zaštite u suradnji s lokalnom zajednicom.

Zagreb

Na poziv Arheološkog muzeja Zagreb i ravnatelja, Sanjina Mihelića, Društvo Sinjali gostovalo je na Zrinjevcu u Galeriji AMZ s izložbom „Mrgari – kameni cvjetovi Baške“, autora Sanjina Ilića. Izložba je otvorena 28. ožujka. 2022., a otvaranju su prisustvovali predstavnici Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija, Arheološkog muzeja, TZO Baška, udruge Dragodid kao i brojni drugi ljubitelji suhozida. Upućene su riječi divljenja za bašćanski krajolik i ohrabrenja za nastavak aktivnosti na obnovi i očuvanju mrgara.

Zagreb
Na poziv Arheološkog muzeja Zagreb i ravnatelja, Sanjina Mihelića, Društvo Sinjali gostovalo je na Zrinjevcu u Galeriji AMZ s izložbom „Mrgari – kameni cvjetovi Baške“, autora Sanjina Ilića.

Stručna predavanja i diskusija o mrgarima, suhozidnoj baštini i vještini gradnje, o rasprostranjenosti mrgara, kao i o važnosti očuvanja te baštine održana su 30. ožujka:

  • Dr. sc. Berislav Horvatić: „Mrgari – jučer, danas,…. a sutra?“
  • Dr. sc. Filip Šrajer: „Suhozidna baština i vještina gradnje“
  • Dr. sc. Jadran Kale: „Rasprostiranje mrgara – fotografije i krajolik, od Trinajstića do Kale“
  • Završna diskusija na temu „Važnost očuvanja suhozidne baštine“

Ova izložba nije samo autorski prikaz jednog krajolika; svojim radovima Sanjin Ilić poziva na buđenje i suosjećanje prema prolaznosti kamene pučke arhitekture. Fotografije su spas od zaborava, prijenos informacija generacijama koje dolaze, ali u Ilićevom slučaju one su i vapaj da se nešto poduzme prije nego što ih rastoči vrijeme i pretvori u prah zaborava.

Budimpešta

Izložba Društva Sinjali i Arheološkog muzeja u Zagrebu „Mrgari – cvjetovi Baške“ gostovala je u Mađarskoj, u galeriji Hegyvidéki Polgármesteri Hivatal Folyosó u Budimpešti, u srijedu 4. svibnja 2022. godine. Izložba je ostala otvorena do srpnja.

Budimpešta

Na ceremoniji otvorenja goste su pozdravili Stipan Đurić, predsjednik HS XII okruga u Budimpešti, dr.sc. Mladen Andrlić, veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj, te Branka Polonijo, predsjednica Društva Sinjali. Izložbu je otvorio Zoltán Pokorni, načelnik XII. okruga Budimpešte, i Toni Juranić, načelnik Općine Baška. Izložba je vrlo toplo primljena u Mađarskoj, a posebnu pažnju i pomoć dobili smo od Veleposlanstva RH i veleposlanika Mladena Andrlića i njegovih stručnih službi. Izložbu je pratio i naš poznati vinar, Ivan Katunar, s prigodnom degustacijom krčkih vina, te direktorica TZO Baška, Ivana Topić.

Mrgari su rijetki na svijetu, jedinstveni i krhki, stalno izloženi buri, soli i suncu. Njihova bezvremenska ljepota zaslužuje jednako naše divljenje koliko i brigu za njihovo očuvanje i zaštitu. Stoga je izložba fotografija mrgara, autora Sanjina Ilića, prvi korak na putu do realizacije višegodišnjeg projekta Društva Sinjali, koji za cilj ima obnovu i redovito održavanje nekoliko postojećih mrgara te zaštitu i označavanje svih preostalih mrgara na području bašćanske doline.

Mrgari su znak jednog vremena i spomenik ljudskom trudu, podsjetnik na suživot s prirodom, ma kako surova ona bila.

Split

Splitska izložba u Etnografskom muzeju uslijedila je nakon Baške, Zagreba i Budimpešte te su je posjetitelji mogli razgledati od 22. ožujka do 14. svibnja 2023. Izložba u Splitu je, osim novim fotografijama, dopunjena i novim videom, uz postojeći video o mrgarima. U novom videu premijerno je u Splitu prikazana kompilacija videozapisa s lanjskih radionica i arhivskih video snimki spravljanja ovaca. Članovi Društva Sinjali su, uz foto i video zapise o mrgarima, prostor muzeja obogatili prigodnom etnografskom zbirkom predmeta iz bašćanske doline. Postav su pripremile i postavile članice Sanja Dorčić Pega, Vesnica Dorčić i Sanda Dorčić.

Split

Izložbu je otvorio rvnatelj Etnografskog muzeja, Silvio Braica, a među prisutnima bili su i ravnatelj Arheološkog muzeja Zagreb, Sanjin Mihelić, te načelnik Općine Baška Toni Juranić i direktorica TZO Baška Ivana Juranić. Velik interes pobudili su izlošci vezani uz ovčarstvo i preradu vune kao i drugi uporabni predmeti iz prošlih vremena. Malu bašćansku etnografsku zbirku sakupili smo od naših mještana, a postav je odredila Sanja Dorčić-Pega uz pomoć Vesnice i Sande Dorčić, te ostalih članova Sinjala.

Rijeka

Otvorenje izložbe, nastale u suradnji s Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja, Društvom Sinjali, Turističkom zajednicom općine Baška i Arheološkim muzejom Zagreb, bilo je u četvrtak, 18. svibnja u 12 sati, u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci.

Rijeka

Izložba u Rijeci bila je nadopunjena novim fotografijama i fotografijama s radionica obnove mrgara na Ljubimeru. Uz postojeći video o mrgarima, posjetitelji su mogli vidjeti i novi video, koji sadrži kompilaciju videozapisa s radionica i arhivskih video snimki spravljanja ovaca. Uz foto i video zapise, članovi Društva Sinjali prostor muzeja oplemenili su i etnografskom zbirkom predmeta iz bašćanske doline.

Izložba je nastavak prijašnjih aktivnosti vezanih za očuvanje ovih iznimno rijetkih suhozidnih konstrukcija, a trajala je do 20. srpnja 2023.

Mrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi BaškeMrgari, kameni cvjetovi Baške
Društvo Sinjali Baška

Svaki od projekata duboko je prožet elementima kulturne baštine na kojoj počiva današnja, često duhom osiromašena, zbilja.